środa, 15 marca 2017

ASMR, czyli sposób na relaks, bezsenność i źródło "orgazmu mózgu".

Czy kiedykolwiek odczuliście dziwne (acz przyjemne) mrowienie, które wędruje z tyłu głowy, przez kark i ramiona? Na przykład podczas wizyty u fryzjera, słysząc czyjś miły spokojny głos albo gdy ktoś smyrał Was po plecach?  Dzisiejszy post jest o dziwacznym sposobie na relaks i problemy z zasypianiem, który odkryłam na niezawodnej platformie YouTube.

⇢ ASMR - wrażliwość na bodźce słuchowe, wzrokowe i dotyk. 
ASMR (skrót od Autonomous Sensory Meridian Response)  jest to technika relaksacyjna, która pomaga się wyciszyć, odprężyć, zrelaksować. Podczas seansu ASMR doznawane są przyjemne odczucie mrowienia, pojawiające się głownie na głowie, ramionach i plecach w odpowiedzi na bodźce słuchowe, wzrokowe i dotyk. Przyjemne ciarki zaczynają się w naszym mózgu i mogą promieniować w dół ciała. ASMR można wywołać poprzez różnego rodzaju wyzwalacze. 

⇢ Czym są wyzwalacze? 


Wyzwalacze są to bodźce, dzięki którym jesteśmy w stanie odczuwać ASMR. W tym celu wykorzystywane są proste rzeczy codziennego użytku takie jak kubek, gąbka czy pędzelek.  Wśród najpopularniejszych wyzwalaczy znajdziemy szept, rozczesywanie włosów i dźwięk pisania długopisem. Wachlarz możliwości jest szeroki i moim zdaniem nieskończony, zależny od upodobań i kreatywności twórców.

This picture was originally used as the front cover for an ASMR video in the channel Olinya


Podczas sesji ASMR specjalną rolę odgrywają również bodźce wzrokowe takie jak delikatne powolne ruchy dłońmi, skrupulatne wykonywanie jakiejś czynności, a także pokazywanie przedmiotów i powolne, spokojne opowiadanie o nich. Jest mnóstwo filmów, które zawierają jednocześnie bodźce słuchowe i wzrokowe, które przypominają scenki z realnego życia np. wizyta u fryzjera czy lekarza. Twórcy filmików ASMR mówią łagodnym, ściszonym tonem, najcześciej posługują się szeptem. 

Muszę przyznać, że ja nie oglądałam tych filmików, lecz słuchałam. Najlepiej w nocy, kiedy w sypialni było ciemno i nic mnie nie rozpraszało. Do tworzenia filmów twórcy używają technologi nagrywania binauralnego, dzięki czemu stwarzają iluzję jakby odbiorca przebywał w miejscu nagrywania. Żeby to odczuć należy mieć założone słuchawki. 

⇢ Efekty ASMR.


Oglądanie tych filmów powoduje wyłączenie ośrodków w mózgu odpowiedzialnych za agresję bądź stres. Wrażenia, które pojawiają się podczas słuchanie (i/lub oglądania) filmów ASMR mają związek z zakodowanymi wcześniej przez nas wspomnieniami z dzieciństwa bądź z innymi czynnościami, które są przez nas przyjemnie odbierane w towarzystwie dźwięków, które są dla nas miłe. Duża część widzów oglądających filmy ASMR cierpi na bezsenność czy stane lękowe i odbiera treści tych filmów jako leczące, niemniej jednak ten fakt nie jest potwierdzony naukowo. 

Każdy człowiek odczuwa ASMR na swój sposób. Najogólniej rzecz mówiąc filmy ASMR wywołują przyjemne dreszcze na ciele, pomagają się zrelaksować a nawet zasnąć.  Wielu ludzi doznania ASMR określa jako "orgazm mózgu", lecz nie ma to nic wspólnego z podnieceniem seksualnym lub zaspokojeniem popędu. Taka rozkosz, lecz bez zabarwień erotycznych. Nie wiadome jest czy każdy człowiek może odczuwać ASMR. Być może ludzie dzielą się na tych, którzy znaleźli już swoje wyzwalacze oraz tych, którzy nie są jeszcze ich świadomi. 

Od kilku lat ludzie z całego świata tworzą filmy, które wrzucają na platformę YouTube. Treści te mają na celu wywołać wywołać uczucie zrelaksowania. Kiedy zagłębiłam się w otchłaniach YouTube odkryłam masę przeróżnych kanałów, które tworzą seanse relaksacyjne w obszarze ASMR. Ku mojemu zdziwieniu skala wyświetleń i popularności tych twórców stale rośnie. Ludzie są zachwyceni i pod każdym filmem przeważają pozytywne komentarze. 

Jeżeli nadal nie do końca rozumiecie o co chodzi w tym całym ASMR, polecam Wam sprawdzić to na własnej skórze (dosłownie!). Wystarczy, że na wspomnianej platformie wypiszecie hasło ASMR a zaleje Was fala różnorodnych sesji relaksacyjnych. Być może pomyślicie, że to banda wariatów, która opukuje pudełeczko i szepcze o tym np. jak wykonuje zabieg kosmetyczny, jednak kto wie ... może znajdziecie w którymś z filmów swoje wyzwalacze? 

Pozdrawiam Was serdecznie!! :)

1 komentarz:

  1. ASMR jest mega! Zauważyłam, że im bardziej wgłebiam się temat, tym bardziej jestem podatna na bodźce. Np. kiedy kręciłam podcast (czytałam "Sklepy Cynamonowe") reagowałam na swój własny głos! Nie wiem, czy to pewien rodzaj narcyzmu (oby nie;) ) czy pewnego wyczulenia, którego można się nauczyć. Tak czy siak, ASMR uwielbiam, i jestem pod wrażeniem jak wiele bodźców może to zjawisko wywołać.

    OdpowiedzUsuń

Zobacz także:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...